Login    New  
Product Search

Category

 

Kayış seçimi hem sağlık açısından, hem de estetik açısından çok önemlidir.

Saatimin Kordonunu ne zaman değiştirmeliyim?

Kullandığımız saati daha dikkat çekiçi hale getiren kordon ve bilezikler saatin olmazsa olmazlarından bir parçasıdır.Özellikle deri kordon kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.Bazı Saatlerde deri kordon bulunurken bazılarında ise Çelik,altın,altın-çelik yada Titanyum gibi madenlerden oluşan saat bilezikleri bulunmaktadır.

Kullanığımız saat Sürekli bileğimizde olduğundan bir süre sonra gerekli temizlikler yapılmadığı zamanlarda bakteri oluşturmakta ve cildimize zarar verebileçek boyutta kullanılamaz hale gelmektedir.Özelliler uzun süreli kullanılan bir deri kordonda bir süre sonra dikişlerinin atması ve alt kısımlardan da ayrılamaya başlaması sağlığımızı önemli derecede tehdit etmektedir.

Bu gibi durumlarda kordonumuzun bu aşamaya gelmeden değiştirmek gerekir.

Kordonun uzun süreli kullanmak için ne yapmalıyız?

Saatimizi ve kordonumuzu daha uzun süreli kullanmak için yapmamız gereken önemli noktalardan birisi mümkün olduğu kadarıyla su ile temasını kesmek.

Öyle ki Suyun damlası dahi kordona temas etmemesi gerekir.Ayrıca Kullandığımız Kolanya,parfüm yada detarjan gibi kimsal bileşenlerden uzak tutmak gerekmektedir.Bununla birlikte havanın sıcak olduğu zamanlarda bileğimizdeki terden olaşabilecek kordon ıslaklığını ise değişik aralıklarla temizlemek ve mümkünse sıcak havalarda deri kordon yerine varsa metal bilezikli saat kullanmak daha yerinde olacaktır.Ayrıca havanın sıcak olduğu zamanlarda birer gün değişimli kullanmak kordonun kullanım süresini uzatacaktır.

Peki deri kordonumuzu nezaman değiştirmeliyiz?

Uzun süreli deri kordon kullanımlarımızda kişiye göre değişen kullanım süreleri olmaktadır.Bu daha çok vücut terinin kişiden kişiye değişmesiyle etkendir.Bazen 6 ay bazende 3-4 yıla kadar uzayabilmektedir.Kordonumuzu kullanırken iç kısımlarında yada dış bükülme noktalarında oluşan kırılmalar,kordonun kasa ile birleşim yerinde meydana gelen iç kısımda ki açılmaları gördüğümüzde bir an önce değiştirmek gerektirdiğini unutmamak gerekir.

Bu gibi durumlarda zaman keybetmeden kordonunuzu değiştirmeniz gerekir.Yoksa bu durum devam ettiği halde hala o saati kullanıyorsanız bir süre sonra siz fakında olmadan bileğinizden saat düşebilir.

Deri kordon nasıl değişitirilir?

Deri kordon değiştirmek için gereken malzemelerimiz

  • Deri kordon
  • Kordon pimleri
  • Kordon değişim çakısı yada aparatları

Kordon ile Saati birbirine bağlayan Pimler

Kordon değişimi yaparken kordonumuzun kasa ve toka ölçülerini bilmemiz gerekir.Buna deri kordon alırken ihtiyaç olacaktır.Elimizde kompas yada metre var ise içten içe ölçerek alınabilir.Bu iki ölçüyü (Kasa ve Toka ölçülerini) Kordon aldığımız yere bildirmemiz gerekir.

Değişim yaparken tokalı kısmı saat 12 yönüne geleçek şekilde olması gerektiğini unutmamız gerekir. Bazı saat modellerinde ise kasanın dış kısmından vidalı olduğunundan bu tip kordonları söküm ve takımlarında vidaların sökülmesi gerekir.

Kısaca kordon Çeşitleri

  • Deri kordon
  • Timsah derisi
  • Buffalo derisi
  • Köpekbalığı derisi
  • Deve kuşu ayağı derisi

ve daha bir çok deri kordon çeşitleri vardır.

 
 

Copyright © 2012 saatkayisi.com - All Rights Reserved.